A napokban, 2022. november 17-én Budapesten zajlott le a DanuP-2-Gas projekt zárókonferenciája. A projekt célkitűzése, hogy olyan erőműveket, valamint gáz- és villamosenergia hálózatokat alakítsanak ki a biogáz és más megújuló energia termelési módok kombinálásával, amelyek hozzájárulnak a Duna-régió energiabiztonságának javításához és segítenek közelebb kerülni az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentéséhez.
A DANUP-2-GAS projektről
A DanuP-2-Gas fő célkitűzése az energiaforrások diverzifikációjának támogatása, valamint a termelési és tárolási stratégiák megerősítése a megújuló energiaforrásokra vonatkozóan a Duna régióban a gáz- és a villamosenergia-ágazat összekapcsolásának előmozdításával a regionális energiatervezésben.
A Duna-régió tíz ország együttműködéséből – többek közt Magyarországról a MAHART -Szabadkikötő Zrt. partnerségével – létrejött a Duna Energia Platform, amit úgy alakítottak ki, hogy összekösse az energiaszektor kulcsfontosságú szereplőit.
A projekt további célkitűzései közé tartozik egy szektorokat átívelő energiaközösség kiépítése, ami az állami döntéshozók, a fejlesztők és a befektetők közötti együttműködés erősítését szolgálja. Ezen felül cél a gáz- és villamosenergia-ágazat összekapcsolására szolgáló eszközök kidolgozása, amivel az energiahálózatok összekapcsolását támogatják, a biomasszára és más megújuló energiaforrásokra vonatkozó információk összegyűjtésével, fenntartásával. Fontos célkitűzés még az új energiatárolási beruházásokhoz vezető utak kijelölése, a politikai és jogi keretfeltételek javítása, az energia diverzifikációjának, biztonságának és hatékonyságának növelése a megújuló forrásokból származó gáz előállítása és elosztása révén.
A projekt során akár azonnali megoldást jelenthet a biometán. A hidrogéntechnológia még nem kellően fejlett, és így a hidrogén molekula előállítására és tárolására nincs még megfelelő kapacitás sem. Ugyanakkor a metán pirolízise során hidrogén és szén keletkezik, az így felszabadult hidrogénatomokat pedig felhasználhatjuk energiaforrásként.
Az eddig elért eredmények
A DanuP-2-Gas projekt sikeresen létrehozta a Duna Energia Platfromot és a Duna Energia Atlaszt, ami előmozdította a transznacionális együttműködést és szinergiákat, a kulcsfontosságú szereplők között, és hozzájárult a Duna régió energiabiztonságának javításához.
A programot a Duna Transznacionális Program finanszírozta 2,5 millió euróval. A magyar partner részvétele a projektben a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg.